Aanleiding
Iedereen die op professionele wijze bezig is met planvorming staat voor de moeilijke opgave te zorgen voor een efficiënt planproces, maar tegelijkertijd ook het draagvlak te borgen. Een op maat gemaakt participatieproces is daarbij een eerste vereiste. Het effectief omgaan met ingebrachte randvoorwaarden, eisen en wensen van de omgeving is een tweede voorwaarde.
Inhoud en resultaat
Succesvol onderhandelen in het participatieproces en tegelijk de planvorming op tijd en binnen budget houden is een uitdaging waar veel projectleiders mee te maken hebben. Daarbij helpt het als je allereerst de juiste participatiestrategie en –technieken kiest. Verder is kennis van onderhandelingstechnieken en het hebben van communicatieve vaardigheden een voorwaarde.
In deze training leer je constructief te onderhandelen en de juiste balans te vinden tussen een goede participatie en voortvarende projectvoortgang. Je leert de juiste participatiestrategie te kiezen met de bijbehorende technieken, slagvaardig te onderhandelen met betrokken burgers en belangengroepen en enkele praktische communicatietechnieken in het omgaan met deze partijen.
Werkwijze
De training is een mix van theoretisch kader, praktische aanwijzingen en oefeningen. Centraal staan situaties uit de praktijk. De rode draad in de training is een fictieve theoretische case van een stadsontwikkeling ‘Nieuwwijk’. Dit is een geplande nieuwbouwlocatie in de Weidepolder. Tegen de nieuwbouw bestaat veel weerstand.
Doelgroep
De training is bedoeld voor (aankomende) projectleiders, omgevingsmanagers, procesmanagers en inhoudelijk deskundigen van overheden en adviesbureaus die te maken hebben met burgers en belangengroepen bij het maken van plannen.
Docenten
- drs. V.J. (Victor) Coenen is werkzaam bij Witteveen+Bos in Den Haag, waar hij binnen- en buitenlandse projecten op gebied van omgevingsmanagement leidt.
- H. (Henry) Smit is werkzaam bij SmitBertensTrainers, Deventer.
Programma
Dag 1 - De juiste participatiestrategie
Introductie en inleiding
• Inventarisatie van knelpunten en leerwensen
Onderhandelingen en participatie
• Participatievormen en onderhandelingsmomenten
• Actoren in onderhandelingen: de vergeten groepen en de onzichtbaren
Voorbeeld van een succesvol participatieproces uit de praktijk
De krachtenveldanalyse als eerste stap
• Methodieken
• Gebruik de uitkomsten: specifieke benadering van de verschillende actoren: vijanden, tegenstanders, medestanders, twijfelaars en coalitiegenoten
• Oefenen met de krachtenveldanalyse
Het kiezen van een effectieve participatiestrategie:
• Wegnemen van zorg als eerste stap
• En wat doen te na de brainstormsessie? Trechteren als uitdaging
• Tijd, beleidsruimte en geld als knelpunten bij participatie
• De juiste participatietechniek op het juiste moment: over stickeren, ateliers, versnellingskamers en World Café
• Participatie in planvorming inpassen
• Welke communicatiemiddelen als ondersteuning
• Oefening: stel een participatiestrategie samen voor Nieuwwijk en zoek de juiste participatietechnieken erbij
Dag 2 - Onderhandelen met burgers en belangen-groepen
Onderhandelingstechnieken
• Bepaal je doelen
• Theoretisch kader van consensusgericht onderhandelen
• Het gemeenschappelijk belang als uitgangspunt voor onderhandelingen
• Lastige doelgroepen
• Tussendoor praktische oefeningen rond Nieuwwijk
Oefenen met de onderhandelingstechnieken
Nuttige communicatietips en trucs bij participatiemomenten
• Weerstanden overwinnen.
• Vertrouwen wekken.
• Omgaan met emoties
• Benaderen van moeilijk bereikbare doelgroepen.
• Praktische oefeningen in overwinnen van weerstanden en omgaan met emoties.
Manipulatie en hoe daar mee om te gaan